Organy nie tylko kościelne

Organy najczęściej kojarzą nam się z muzyką kościelną, lecz instrument ten jest wykorzystywany w wielu gatunkach muzycznych, nawet w muzyce rockowej, a jego charakterystyczne brzmienie jest uwielbiane przez niezliczone grupy muzyków na całym świecie. Mówiąc o tym instrumencie należy pamiętać, że organy nie ograniczają się jedynie do potężnej konstrukcji z długimi rurami.

Niezwykle popularne są organy elektroniczne, czyli takie, które wykorzystywane były przez zespoły takie jak Deep Purple, Led Zeppelin czy The Animals. Taki sprzęt swoimi gabarytami i wyglądem przypominają syntezator, lecz już kilka pierwszych dźwięków może nas upewnić, że mamy do czynienia z organami. Wybierając taki instrument kierujemy się zazwyczaj tym jednym konkretnym brzmieniem, lecz organy elektroniczne wyposażone są w różnego rodzaju brzmienia oraz efekty takie jak między innymi: delay, reverb, chorus czy flanger.

Zobacz również inne instrumenty klawiszowe

Brzmienia można dowolnie łączyć z efektami, dzięki czemu możemy opracować taki dźwięk, na jakim nam najbardziej zależy a następnie zapisać go by móc szybko do niego wrócić. Organy bardzo dobrze sprawdzają się zarówno podczas sesji nagraniowych jak i w występach na żywo, tak na scenie jak i w kościele. Przy odpowiednim nagłośnieniu, organy elektroniczne dadzą w kościele wspaniały efekt. Wystarczy użyć odpowiedniego poziomu pogłosu i wykorzystać akustykę pomieszczenia, aby dźwięk dotarł z tą samą mocą do każdej osoby znajdującej się wewnątrz. Jeżeli marzymy o wspaniałym brzmieniu organów elektronicznych, wcale nie musimy wybierać drogiego instrumentu by cieszyć się brzmieniem i wykonaniem wysokiej jakości.

Dobrym przykładem są tańsze modele firmy Hammond, które są cenione przez profesjonalnych muzyków. Jeśli szukamy cyfrowego instrumentu klawiszowego o wspaniałym, niepowtarzalnym brzmieniu połączonym z wysokim komfortem gry, organy elektroniczne bez wątpienia będą dobrym wyborem.