Rodzaje syntezatorów
Syntezatory są urządzeniami, w których dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku. To tyle jeśli chodzi o fachowe definicje. Co tak naprawdę kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Jakie są ich rodzaje? O tym kilka słów poniżej.
Czym właściwie jest syntezator
W dużym skrócie jest to urządzenie wyposażone w możliwość programowania nowych, unikalnych brzmień syntetycznych lub tworzenia brzmienia w oparciu o barwę różnych instrumentów akustycznych z możliwością modyfikacji ich parametrów.
Rodzaje syntezatorów
Biorąc pod uwagę ich konstrukcję występuje podział na:
- Syntezatory z klawiaturą – klasyka gatunku
- Moduły dźwiękowe bez klawiatury – są to urządzenia które uzytkujemy za pomocą osobno dołączonej klawiatury, sekwencera lun komputera
- Syntezatory programowalne – to już nieco inny świat. Są to samodzielne programy i wtyczki VST które możemy użytkować za pomocą komputera wyposażonego w odpowiedni interfejs audio.
- Syntezatory modularne – obecnie sporadycznie użytkowane
Biorąc pod uwagę typ syntezy rozróżniamy:
- Cyfrowe
- Analogowe
Syntezatory cyfrowe
Pierwszymi omawianymi z obecnie produkowanych są syntezatory cyfrowe używające syntezę opartą na próbkach (tzw. sample-based synthesis, PCM). Dzięki ogromnej pamięci i mocy obliczeniowej układów cyfrowych, syntezatory tego typu mogą wytwarzać dźwięk bardzo dobrej jakości, a w cena pozostaje przystępna w stosunku do ich możliwości. Niewątpliwą zaletą syntezatorów sample-based jest zdolność wiernego imitowania dźwięku instrumentów akustycznych.
Kolejnym typem syntezatora cyfrowego jest tzw. „virtual-analog”. Wbrew niezbyt intuicyjnej nazwie jest to syntezator cyfrowy będący symulatorem syntezatora analogowego. W stosunku do wyżej omawianego typu taki syntezator nie posiada próbek PCM, nie potrafi zatem idealnie naśladować instrumentów akustycznych co jest dużą zaletą pozwalającą na tworzenie unikalnych brzmień. W skrócie możemy stwierdzić, iż takie syntezatory są bardziej wszechstronne.
Niestety na ich niekorzyść znacząco wpływa aspekt cenowy, ponieważ nawet drogie modele nie schodzące poniżej tysiąca złotych nie mogą gwarantować dobrej jakości dźwięku. W większości jednak przypadków stosunek ten jest na zadowalającym poziomie.
Syntezatory analogowe
Prawdziwe syntezatory analogowe są mniej uniwersalne w stosunku do cyfrowych i sprawiają więcej trudności w obsłudze. Mają jednak bardziej indywidualne, szczególnie cenione przez muzyków nieprzewidywalne brzmienie, wynikające z nie do końca stabilnej pracy podzespołów, wahań napięcia, zmian temperatury pracy itp. (zobacz przykłądowe syntezatory http://hurtowniamuzyczna.pl/offer/16/klawisze-syntezatory.html)
Poza pełnowymiarowymi urządzeniami na rynku dostępne są także miniaturowe syntezatory analogowe, zasilane za pomocą baterii. Ich możliwości są stosunkowo niewielkie jednak mimo niskiej ceny i kompaktowych rozmiarów potrafią dostarczyć dźwięk naprawdę fajnej jakości.
Stacje robocze
Współczesne stacje robocze posiadają ogromną ilość funkcji, których nie sposób wymienić. Oprócz możliwości kreowania barw, posiadają szereg innych funkcji które pozwalają stworzyć i wykonać utwór za pomocą jednego instrumentu, bez wsparcia komputera czy innych zewnętrznych urządzeń, ale często pozwala przy tym na sterowanie dodatkowym, osobnym syntezatorem.